Combineren en balanceren
Af en toe moet ik nog denken aan mijn opleiding in de 80er jaren. En in dit geval aan het boek van J.J. Beljon, ‘Zo doe je dat, Grondbeginselen van vormgeving’ (ja, nog steeds bewaard). Een citaat: “Vormen kunnen het gevolg zijn van een grote verscheidenheid aan handelingen. Zulke handelingen zijn: stapelen, insnoeren, inpakken, samenpersen, frommelen, wikkelen, rijgen, draaien, gieten, binden, knopen, strooien, buigen, vouwen, verbinden, weven, vlechten, spinnen, stoten, stempelen, kracht uitoefenen, splijten, lucht inbrengen.”
Het illustreert mooi op hoeveel verschillende manieren je tot een beeld kunt komen. Dit keer geen kunsthistorische toelichting, maar een volstrekt willekeurige kleine selectie van beelden die gemaakt zijn vanuit het gegeven combineren en/of balanceren.
Ugo Rondinone
Het stapelen van stenen is een alom bekend fenomeen, met allerlei varianten.
‘Seven Magic Mountains’ (2016) is een kunstinstallatie in Ivanpah Valley, aan het uiterste zuidelijke uiteinde van Las Vegas Boulevard, gemaakt door de Zwitserse beeldhouwer Ugo Rondinone.

Iets kunstmatigs in een natuurlijke omgeving. Het is een van de grootste landinstallaties in de Verenigde Staten, voltooid in de afgelopen veertig jaar, en trekt jaarlijks vele bezoekers.
Ike van Cleeff
Haar werk kwam ik onlangs tegen in het ‘beelden magazine’ en in het tijdschrift van het Depot in Wageningen. Haar fantasierijke beelden roepen allerlei associaties op, zonder al te veel in te vullen. Abstract, gestapeld, gecombineerd, het zit er allemaal in.

UNKNOWN (time passing by), 2024
Alexander Calder (1898 – 1976)
Amerikaans beeldhouwer bekend om zijn innovatieve mobiles en kinetisch sculpturen. Wereldberoemd, met een lange carrière, te veel om hier nu op in te gaan. Maar grote kans dat je zijn werk al eens gezien hebt.

Emilio Timp
Een jonge beeldhouwer werkzaam in Utrecht. Een samengesteld beeld, opgebouwd uit stalen elementen die balanceren en op de wind kunnen bewegen.

Wave, 2025
Nico de Wit
Een meester in het maken van eenvoudige, elementaire vormen, die wat mij betreft toch spannend zijn om naar te kijken. Een heel andere vorm van balanceren vind je in dit beeld.

Getrapte schacht, 2003

